Az Amerikai Egyesült Államok törvényei a terrorista szervezeteknek nemcsak a finanszírozását szankcionálják, de azok bármilyen egyéb támogatását is szigorúan megtiltják. Ilyen segítség például a képzés biztosítása, a szakmai tanácsadás, vagy bármilyen asszisztencia és szolgáltatások nyújtása ezeknek a szervezeteknek. A Carter Központ (amely Jimmy Carter korábbi amerikai elnök felügyelete alatt működik) épp ilyen támogatásban részesítette a Hamasz és a Palesztin Felszabadítási Szervezet terrorista csoportokat - írja a Washington Free Beacon.
A Carter Központ az idejét és erőforrásait elvileg pozitív, békés célok előmozdítására fordítja. Ilyen célkitűzés például a különböző palesztin csoportok közötti megbékélés elősegítése.
A központ Ilyen - állítólag - békés célokat előmozdító szolgáltatásokat (például a professzionális felek-közti közvetítést és tanácsadást) nyújt évek óta a Hamasznak, hogy elősegítse a megbékélést a rivális Fatah palesztin szervezettel.
Bármi is legyen a Carter Központ beavatkozásainak a célja, egy valami bizonyos: a szervezet ezzel a tevékenységével megszegi az amerikai törvényeket, amelyek kifejezetten tiltják terrorista csoportok bármilyen jellegű támogatását.
De miért tiltja törvény, hogy egy szervezet békét és kiegyezést elősegítő támogatást nyújtson?
A törvényes szervezetek - mint amilyen a Carter Központ - az ilyen jellegű támogatással hozzájárulnak a terrorista szervezetek legitimálásához, illetve a hitelességük, a kapcsolataik, a státuszuk javításához, és a terrorista szervezetek képviselőinek politikai hatalomba segítéséhez.
Ezen túlmenően, amikor egy terrorista szervezet ilyen jellegű segítséget kap, akkor felszabadulnak egyéb erőforrásai törvénytelen és erőszakos akciók végrehajtására - függetlenül attól, hogy mi volt az adományozó szándéka.
2015 novemberében a new yorki David Abrams ügyész pert kezdeményezett a Carter Központ ellen. A vád az volt, hogy miközben a központ több millió dollár adófizetői pénzhez jutott a USAID kormányzati segélyprogramon keresztül, addig bizonyos terrorista szervezetek folyamatos támogatásával megszegte a hatályban levő amerikai törvényeket.
Az Amerikai Igazságügyi Minisztérium azonban ejtette az ügyet. Senki sem tagadta, hogy a központ valóban támogatásban részesített terrorista szervezeteket. Valószínűsíthetően az ügyet azért ejtették, mert roppant kellemetlen egy korábbi amerikai elnököt vád alá helyezni.
(fordította: Pátkai Mihály)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.